22:36:00

Rodzaje oparzeń - oparzenia termiczne

Witam wszystkich!
Dzisiejszy post zacznę od zadania wam pytania. Czy ktoś z was kiedykolwiek w życiu się oparzył? Głupie pytanie co? Trudno się nie oparzyć skoro na co dzień mamy do czynienia z wieloma czynnikami, które mogą wywołać oparzenia. Kawa, herbata, gorąca zupa, żelazko, słońce… to wszystko parzy i może oparzyć.
Jak sobie radzić w przypadku poparzenia?
Jak pomóc komuś kto się przy nas oparzył?
Czym się różnią oparzenia?
Co to jest oparzenie termiczne?

Na te i jeszcze inne pytania odpowiem w dzisiejszym poście.


Chociaż wielu z nas może wydawać się to banalnie proste, że jeśli się oparzymy to musimy natychmiast schłodzić skórę… to w chwili oparzenia często tracimy głowę.

Albo skupiamy się na bólu, albo zaczynamy panikować i nie robimy nic, albo przychodzą nam do głowy dziwne pomysły np. masowanie skóry, czy smarowanie ciała tłuszczem. O tym jak należy się zachować opowiem wam zaraz po tym jak tylko sklasyfikuję oparzenia i opowiem pokrótce o ich objawach.

Oparzenia to uszkodzenia ciała, a ściślej biorąc skóry, których przyczyną jest działanie czynnika ciepła. Oparzenia są bardzo częstym urazem. Nie ma co ukrywać, że najczęściej takim oparzeniom ulegają dzieci. Dzieci są mniej ostrożne, nieświadome niebezpieczeństwa, a jeśli do tego jeszcze dodamy zaniedbanie lub zwykłe "gapiostwo" ze strony rodziców nieszczęście gwarantowane. 

Oparzenia można podzielić na kilka grup, w zależności od czynnika, który takie oparzenie wywołuje.

- Wilgotne ciepło
czyli oparzenie gotującą się wodą, tłuszczem, olejem, zupą, herbatą itd...
Takie oparzenia są najczęstsze.

-Suche ciepło
czyli oparzenia np. zapałkami, zapalniczką, papierosem, piecykiem, żelazkiem itd...

-Środki chemiczne
Oparzyć można się także środkiem chemicznym. Są takie środki chemiczne, które w zetknięciu ze skórą powodują oparzenie, mogą to być środki czystości, fenol, kwas fluorowodorowy, kwas siarkowy, wapno...
Ten rodzaj oparzeń najczęściej występuje w pracy i dotyczy osób, które pracują w szkodliwych warunkach.

- Energia elektryczna
Są to oparzenia prądem. Zdarzają się zarówno w domach, jak i na budowach, w pracy. Ten rodzaj oparzenia jest jednym z najniebezpieczniejszych bo może doprowadzić do trwałej utraty zdrowia lub życia.
Głębokość oparzenia uzależniona jest od przemieszczania się energii w tkankach. Uszkodzenia skóry są tym większe im większy jest woltaż, przepuszczalność skóry jest niska, czas działania prądu jest natomiast długi. W przypadku oparzeń prądem skóra może w ogóle nie ulec uszkodzeniu, ale tkanki wewnętrzne - owszem.

- Energia jądrowa
np. oparzenia słoneczne
Oparzenia które wywołuje zbyt długie przebywanie na słońcu, może się skończyć niewinne - rumieniem na skórze, bąblami i pieczeniem, albo może doprowadzić do udaru słonecznego, który niesie ze sobą bardziej poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Teraz słów kilka o objawach oparzeń. Są cztery charakterystyczne objawy, które pojawiają się po oparzeniu. Uszeregowałam je od najlżejszych do najcięższych:

- Rumień
Nie powoduje zniszczenia skóry, szybko się goi i nie pozostawia śladu na skórze.

- Oparzenie powierzchowne
W wyniku takiego oparzenia powstają pęcherze, oparzenie to obejmuje górne warstwy naskórka, goi się w miarę szybko, ale mogą pozostać niewielkie blizny.

- Oparzenie głębokie
Obejmuje głębsze warstwy skóry, cebulki włosów zmieniają się w czerwone punkciki, gojenie takiej rany trwa dość długo, w przypadku dużych powierzchni skóra może wymagać przeszczepu.

- Oparzenie pełnej grubości
Ten stopień oparzenia jest najbardziej poważnym uszkodzeniem skóry. Skóra staje się twarda, często występuje brak czucia. Po takim oparzeniu na bank zostają blizny, a nawet przykurcze mięśni. Niestety w tym przypadku nie obywa się zwykle bez przeszczepów, gdyż skóra jest tak mocno zniszczona, że nie można takiej rany pozostawić samej sobie.

No dobrze to teraz wiecie już więcej na temat rodzajów oparzeń. Teraz przypomnę wam jak postępować, gdy mamy do czynienia z oparzeniem termicznym.

Oparzenie termiczne to uszkodzenie powłoki skóry w wyniku działania na nią wysokiej temperatury.

Jeśli jesteśmy świadkiem takiego oparzenia, bez zastanowienia musimy podjąć następujące kroki:



- schłodzić oparzone miejsce
- usunąć odzież, pierścionki, kolczyki albo inną biżuterię
- po zakończeniu schładzania założyć opatrunek
- w przypadku wstrząsu ułożyć poparzonego w bezpiecznej pozycji i zadzwonić na pogotowie
- w przypadku rozległych oparzeń zawieść chorego do najbliższego szpitala

Najlepszą substancją która nadaje się do schładzania po oparzeniu jest woda. Woda działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, sprawia, że zmniejsza się głębokość oparzenia.

Blizny po oparzeniach są dość trudne do wyleczenia. Chociaż w obecnych czasach mamy coraz więcej metod i coraz więcej sposobów, to efekty często nie są dla pacjenta zadowalające. W leczeniu blizn pooparzeniowych dobrą metodą może być terapia uciskowa z zastosowaniem ubrań uciskowych i płytek sylikonowych. Tego typu leczenie znane jest medycynie już przynajmniej od XVIII wieku. W 1797 r. Edward Kentish opublikował pracę na temat oparzeń i używania opatrunków uciskowych w celu leczenia blizn i przeciwdziałania przykurczom pooparzeniowym.

Nie ma jednak co ukrywać, że dziś to kremy, maści i inne mazidła wiodą prym wśród środków najłatwiej dostępnych dla osób poparzonych. Które są najlepsze? Czy kremy na oparzenia faktycznie działają? Tego dowiecie się z moich kolejnych postów. Ja osobiście polecam kolagen naturalny Colway. O efektach jego stosowania poczytacie na przykład tutaj Dlatego zapraszam do odwiedzania mojego bloga! :)

1 komentarz:

  1. Przy oparzeniach (np. wrzątkiem) oraz w przypadku głębokich otarć bardzo polecam zastosowac opatrunek hydrożelowy, naprawdę świetnie działa , sprawdziłem wielokrotnie. Każdy powinien zaopatrzyc się w apteczce domowej w taki hydrożel dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa swoich bliskich.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blog o bliznach , Blogger