22:30:00

Blizny po ciąży, czyli rozstępom mówimy stanowcze NIE!

Witam wszystkich! :)
Dziś poruszę temat, który głównie zainteresuje kobiety, a ściślej mówiąc przyszłe mamy. Chociaż blizny nie są problemem głównie kobiet, to jest taki jeden rodzaj blizn, który może przydarzyć się każdej przyszłej mamie - to blizny po ciąży. O ile blizny po oparzeniach, rozstępy, blizny potrądzikowe mogą dotyczyć obu płci, o tyle blizny po ciąży zarezerwowane są głównie mamom i to bez względu na wiek. Jaka jest terapia blizn po ciąży? Jak sobie radzić z rozstępami na brzuchu? O tym opowiem wam w dzisiejszym artykule. Blizny po ciąży często nazywane są niechcianą "pamiątką". Okres ciąży i macierzyństwa dla wielu kobiet jest najpiękniejszym w życiu, ale blizny i rozstępy które po ciąży zostają potrafią zepsuć każde nawet najmilsze wspomnienie. Jak uniknąć blizn po ciąży i znowu poczuć się atrakcyjna kobietą? Na początku musimy zdać sobie sprawę, że już w chwili w której dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży nasze ciało zaczyna się zmieniać. U niektórych będą to gwałtowne zmiany, u innych powoli i stopniowo będzie się zmieniał wygląd zewnętrzny (mam tutaj na myśli pojawienie się brzuszka i powiększenie piersi).


Robimy test, widzimy dwie kreseczki, cieszymy się, ale.... zaraz po pierwszej euforii musimy zacząć myśleć nie tylko o zmianie nawyków żywieniowych ale i o swoim ciele. Pamiętajmy, że nasza skóra i to nie tylko na brzuchu, przez najbliższe 9 miesięcy będzie się musiała mocno rozciągnąć. Dlatego warto już od pierwszych dni smarować się kremami dla przyszłych matek, olejkami i innymi specyfikami. Wiecie jaki najczęściej błąd popełniają przyszłe mamy? Myślą sobie: "Nie mam jeszcze rozstępów, więc kupię sobie krem jak zobaczę, że się zaczynają", niestety wtedy najczęściej jest już za późno. Pamiętajcie drogie przyszłe mamy o rozstępy dbamy zanim się pojawią!

Rozstępy

Rozstępy to różowe defekty skóry w miejscach silnego jej rozciągnięcia. Różowe i czerwone rozstępy występują w pierwszej fazie swojego powstawania, gdy stają się blade to znak, że już nic nie możemy z nimi zrobić. Blade rozstępy to nic innego jak blizny. Duży wpływ na powstawanie rozstępów mają hormony. A hormony u kobiet w ciąży jak wiadomo - szaleją. Hormony u ciężarnych sprawiają, że włókna kolagenowe i elastynowe, na których opiera się struktura skóry i dzięki którym skóra jest elastyczna ulegają przerwaniu. Potem zostają zastąpione nowymi włóknami, o wiele bardziej cieńszymi, tworzącymi mniej regularną strukturę. W skutek tych procesów na skórze zaczynają pojawiać się blizny, które szpecą i spędzają sen z powiek niejednej kobiecie. Warto dodać, że w powstawaniu blizn po ciąży bardzo ważne znaczenie ma wiek - bo w zależności od niego skóra ma lepsze lub gorsze zdolności do regeneracji i odnowy. Niemałe znaczenie ma waga - są kobiety które tyją podczas ciąży 30 kilo, są też i takie które przybierają raptem kilka kilogramów. Oprócz tych czynników nie zapominajmy o tym, że każda z nas ma inna gospodarkę hormonalną i inny poziom kolagenu w organizmie. Z bliznami po ciąży walczymy z wytrwałością i cierpliwością. Tylko regularne stosowanie specjalnych kosmetyków jest drogą do sukcesu! Pobudzajmy naszą skórę regularnie, a efekty będą kosmiczne!

Jak walczyć z rozstępami w ciąży?


Po pierwsze masaże - wcieraj kremy w skórę kolistymi ruchami i rób to codziennie, nawet jeśli masz już spory brzuszek. Tobie taki masaż sprawi przyjemność, bo doskonale relaksuje i przy okazji pobudza skórę nie pozwalając na tworzenie się na niej blizn, a i maluszkowi na pewno spodoba się taka pieszczota mamusiowymi paluszkami! ;)

Nie zapominaj o diecie! Dieta ma istotny wpływ na stan naszej skóry. Na pewno podczas ciąży ją zmieniłaś, a w okresie karmienia także powinnaś uważać na to co kładziesz na talerz, ale nie zapominaj o kompleksie witamin. Jedz dużo owoców, warzyw, potraw które zawierają dużo cynku i krzemu - to one sprawiają, że nasza skóra jest bardziej elastyczna, odporna na rozciąganie. Warto także włączyć do diety pokarmy, które pomagają w budowaniu kolagenu czyli galaretki, chrząstki z kurczaka...
Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji, masaży, zmiany diety pozostały nam na brzuchu czy udach blizny, warto pomyśleć o specjalistycznych zabiegach, które mają w ofercie gabinety kosmetyczne: peeling chemiczny, mikrodermabrazja. Takie zabiegi powodują silne złuszczanie naskórka i stymulują powstawanie nowych włókien kolagenowych. Na głębsze blizny dobrze zadziała dermabrazja, złuszczanie skóry laserem albo chirurgiczne ich usuwanie. Te ostatnie zabiegi są jednak bardzo drogie i wykonywane są w specjalistycznych klinikach, no i co tu ukrywać - są tylko dla zdesperowanych mam. Ja jestem zdania, że naprawdę lepiej jest zadbać o skórę wcześniej, stosować sobie kremy, olejki balsamy, niż później gdy będzie już tzw. "musztarda po obiedzie" siać panikę i desperacko szukać drogich metod by pozbyć się pociążowych rozstępów.

Ciąża ciążą, poród porodem, ale co można zrobić w przypadku cesarki? 

Niektóre kobiety wiedzą już na samym początku ciąży, że będą miały cesarskie cięcie i mogą się do niego jakoś przygotować, inne dowiadują się o tym w momencie porodu... ale tak naprawdę bez względu na to czy wiesz, że będziesz "pokrojona" czy nie wiesz, cesarka pozostawia trwały ślad na naszej skórze:

- po pierwsze rana po nożu przede wszystkim BOLI
- po drugie czas gojenia się takiej rany jest dosyć długi
- po trzecie po zagojeniu się rana zwykle swędzi

Dopiero po tym czasie można brać bliznę w swoje ręce. Na początek zalecam masaże i wcieranie maści, z wyciągiem z cebuli, arniki lub nagietka. Warto także pamiętać, że powinno się używać tylko bawełnianych ręczników do wycierania skóry i oczywiście często je zmieniać. Ranę należy jak najczęściej wietrzyć i umówmy się, że bielizna jakiej będziemy używać będzie jednorazowa. Świeżo upieczone mamy muszą uważać na to co jedzą, ale wzdęcia i bóle brzucha często są nieuniknione. Powrót do formy przyspieszą spacery i możliwie jak najwięcej odpoczynku. Pamiętajmy by zakładać przewiewne, szerokie ubrania, nie schylać się, nie dźwigać, a podczas kichania albo kaszlu przyciskać do brzucha poduszkę.
Także drogie mamy albo planujące ciążę kobietki, pamiętajmy o profilaktyce! W przypadku blizn po ciąży także sprawdza się to mądre powiedzenie "lepiej zapobiegać niż leczyć"!
A kobietki mocno zainteresowane tą tematyką - odsyłam na bloga rozstep.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Blog o bliznach , Blogger