14:17:00

Trzy najbardziej powszechne zabiegi na blizny

Skóra jest organem naszego ciała, który nie ma szwów i jest bardzo delikatny. W swojej prostocie jest jednolita, gładka, miejscami cieńsza, miejscami owłosiona. Jednak pełni ona bardzo ważną rolę i przynajmniej na początku naszego życia jest ona nieskazitelna. Skórę można porównać do materiału, delikatnego jedwabiu, przyjemnego w dotyku. Nawet niewielka skaza na tym materiale sprawia, że nie zachwyca on już tak bardzo, posiadając defekt często staje się powodem kompleksów. Tak samo jest z naszą skórą - blizny sprawiają, że skóra traci swoje właściwości w miejscu ich powstania. Blizny szpecą nas, dlatego dziś opowiem wam, jakie są trzy najbardziej powszechne sposoby na pozbycie się ich.

zabiegi na blizny

Blizny - co możemy z nimi zrobić?


Blizny powstają na skutek różnych urazów. Mogą to być zadrapania, mogą to być uszkodzenia skóry, mogą to być operacje, a także zwykły trądzik. Tak! Pryszcze również uszkadzają naszą skórę, przez co zostaje nam po nich blizna. Jedną z najgorszych blizn, jaką można mieć na swoim ciele jest ta po oparzeniu. Nie dość, że to naprawdę cholernie boli, że piecze, szczypie, robią się bąble, to jeszcze potwornie długo się goi i zawsze po niej jest blizna.

O ile blizna jest niewielka, to nie ma większego problemu, żeby ją skutecznie ukryć, zatuszować. Jeśli jeszcze znajduje się ona w takim miejscu, że można ją ukryć pod bielizną lub normalnym ubraniem, to daje to pewien komfort. Kiedy jednak blizna jest dość rozległa, w dodatku znajduje się w dość widocznym miejscu - trzeba szukać innego rozwiązania. Chodzi przecież o to, by pomimo takiej skazy czuć się komfortowo, oczywiście do czasu, aż pozbędziesz się jej całkowicie lub też stanie się ona po prostu mniej widoczna.

Niektórzy twierdzą, że blizna nie zniknie nigdy całkowicie. Jednak są oni w błędzie! Jeśli nie pozostawisz jej samej sobie, a od początku zadbasz o nią, będziesz stosować odpowiednie kosmetyki i zabiegi, to bez problemu się jej pozbędziesz. Żyjemy w XXI wieku i obecnie mamy ogromne pole do popisu w kwestii blizn na ciele. Oczywiście, nie każda blizna może zniknąć całkowicie, ale większość z nich może, a cała reszta może być po prostu mniej widoczna gołym okiem. A to już jest jakiś sukces!

Leczenie blizn - od czego zależy?

Blizny powstają w sposób naturalny, jako konsekwencja lub też końcowy etap gojenia urazu, uszkodzenia skóry. To znaczy, że każda ingerencja na skórze musi się zakończyć powstaniem blizny. I chyba nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Kiedy powstaje rana na skórze i zaczyna się ona goić, to w tym miejscu powstaje blizna, strupek, szrama. Nazwijcie to jak chcecie. Jednak leczenie blizny jest zależne od kilku podstawowych czynników.

Od czego zależy leczenie blizn:
  • głębokości rany
  • rozmiaru rany
  • rodzaju blizny
  • lokalizacji rany
  • wieku pacjenta
  • genów i predyspozycji
  • dostępności metod leczenia.

Rodzaje blizn:
  1. blizny keloidowe - tzw. bliznowce, powstają na skutek zbyt szybkiego procesu gojenia się rany i z czasem stają się twarde, co może utrudniać ruch i normalne funkcjonowanie okolicy blizny. Najczęściej zaleca się tutaj zabieg operacyjny usunięcia blizny, po czym stosuje się terapię spłycającą bliznę. Jeśli bliznowiec ma niewielkie rozmiary, to z powodzeniem można zastosować krioterapię. 
  2. blizny przykurczowe - powstają one po oparzeniach. Ponieważ przez nie skóra nieco kurczy się, to także ograniczają one normalny ruch i funkcjonowanie danej części ciała. Jeśli taka blizna się pogłębi, to będzie negatywnie wpływać również na mięśnie i nerwy wzmagając dyskomfort.
  3. blizny przerosłe - mają one charakterystyczny czerwony kolor i są jak gdyby podniesione. Swoim wyglądem przypominają bliznowce, ale ograniczają się jedynie do miejsca urazu czy rany, nie wychodząc poza ich obręb. Leczenie polega na stosowaniu zastrzyków ze steroidów, by zmniejszyć stan zapalny.
  4. blizny potrądzikowe - czy to trądzik czy zwykły pryszcz, to po każdym z nich pozostaje na skórze blizna. Jednak w przypadku trądziku powstawać mogą dość charakterystycznie wyglądające jamki w skórze, skóra może być pofalowana, mieć grudki podskórne czy ciemniejszy kolor. 

Blizny - trzy najbardziej powszechne zabiegi lecznicze


Pierwszym najpowszechniejszym i najbardziej skutecznym sposobem na leczenie blizn są kremy, maści, żele i wszelkiego rodzaju kosmetyki celujące w niwelowanie blizn. Dzięki nim z powodzeniem można leczyć blizny trądzikowe, po skaleczeniach, urazach, niewielkich ranach. Mogą to również być blizny po zabiegach operacyjnych, których co prawda nie można pozbyć się całkowicie, ale można sprawić, że będą one prawie niedostrzegalne. Być możne trzeba będzie zastosować sterydy bądź jakieś leki antyhistaminowe, wówczas należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku blizn potrądzikowych najlepiej jest stosować jakieś sprawdzone preparaty, jak czarne błoto kolagenowe czy kolagen natywny pure. Można także zawczasu zapobiegać powstawaniu takich blizn, jeśli się zastosuje kompleksowy program oczyszczający na etapie trądziku, a nie blizn po nim pozostałych. Taka profilaktyka przynosi znacznie lepsze efekty. Warto o niej pomyśleć, kiedy jeszcze nie jest na nią za późno.

kompleksowy program oczyszczający
Kompleksowy program oczyszczający
Drugim najpowszechniejszym sposobem na leczenie blizn są różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne. Tutaj można zaliczyć przeszczep skóry, wycięcie blizny, zabiegi laserowe bądź też dermabrazja. Takie zabiegi chirurgiczne zalecane są głównie w przypadku rozległych blizn na ciele, które występują po oparzeniach. Decyzja o ich przeprowadzeniu powinna być przemyślana i koniecznie skonsultowana z lekarzem.

Trzecim sposobem na leczenie blizn są oczywiście zastrzyki sterydowe. Najskuteczniejsze ich działanie jest w przypadku bliznowców i blizn przerosłych. Jednak taki rodzaj leczenia również powinien być skonsultowany z lekarzem. Osoby posiadające blizny i chcące za wszelką cenę się ich pozbyć bardzo często wyolbrzymiają ten problem. Wiele blizn na ciele nie wymaga ingerencji chirurgicznej, dlatego zawsze warto udać się na konsultację. Oprócz zastrzyków sterydowych można również poddać się zabiegom wypełnienia blizn kolagenem, co również przynosi dobre efekty. Nie jest to efekt trwały na lata, ale na pewno na jakiś czas sprawi, że blizny staną się mniej widoczne.

Źródło: www.webmd.com

1 komentarz:

Copyright © 2016 Blog o bliznach , Blogger